5 градински растения за повишаване на имунитета

08/06/2017, 06:47:50
Оценка 4.5 от общо 54 гласа
08/06/2017
5 градински растения за повишаване на имунитета

Растенията, които отглеждаме в градината имат много функции – като започнем от декоративната, чиято цел е да радва сетивата ни, преминем през кулинарната им употреба и стигаме до лечебните им свойства, градинраството безспорно е начин да се чувстваме по – щастливи и да бъдем по – здрави.

В периода на прибиране на реколтата от градината си струва да обърнем по – специално внимание на някои растения, които ни предпазват от върлуващите настинки и бактерии.

Разбира се растенията с ценни лечебни свойства и благотворно влияние върху нашата имунна система са много, но сега ще си поговорим за пет от тях:

Тиква - Есента е сезонът на тиквите. Освен вкусни, те са и доста полезни.

Полезни свойства: тиквите са богати на цинк, който е от изключително важно значение за функционирането на нашата имунна система. Също така имат и високо съдържание на витамини от група В. Водата от сварена тиква е полезна при преумора, стрес и безсъние. Тиквите също така са богати на витамини С, Е и А, които имат укрепващо действие.

Най – добре е тиквата да се приготвя печена, а не варена, тъй като при сваряване част от полезните й вещества остават във водата. Сокът от тиква намира приложение при прблеми с бъбреците и със съня.

Съвет на градинаря: тиквите предпочитат слънчево и защитено от вятър място. Почвата трябва да е богата на хранителни вещества. Продукцията се прибира в края на септември, като преди консумация е добре тиквите да бъдат оставени на слънце за около 20 – 25 дни след откъсването им.

Хрян – хрянът е ароамтна, пикантна подправка.

Полезни свойства: хрянът е богат на етерични масла, витамини от група В, калий, магнезий, калций, фосфор, желязо, мед. Полезен е при простудни заболявания и синузит. Добавянето му като подправка към храната помага срещу остри респираторни инфекции. Равни части мед и ситно настърган хрян са изпитано средство при кашлица. Добре е да се приема три пъти дневно по една чаена лъжичка. Корените от хрян имат и противогъбично действие.

Съвет на градинаря: хрянът се нуждае от плодородна и лека почва. Подходящи предшественици са домати, картофи, краставици, кореноплодни и бобови култури. Издържа на студ и може да презимува навън. Размножава се чрез кроенови резници рано през пролетта.

Шипка – шипките са ценен антиоксидант.

Полезни свойства: шипката е много богата на витамини: С, А, Е и омега 3. Съдържа също така пектин, органични киселини, минерални соли. Чаят от шипка повишава съпротивителните сили на организма при вирусни и инфекциозни заболявания. Притежава тонизиращо и общоукрепващо действие.

Съвет на градинаря: шипката се отглежда лесно, издържа на суша и на студ. Размножава се чрез семена. Плодовете се берат през септември – октомври.

Ехинацея – ехинацеята е силен имуностимулатор.

Полезни свойства: ехинацеята притежава противовъзпалителни и общоукрепващи свойства. Чаят от ехинацея се препоръчва при кашлица и обща отпадналост. Прилага се успешно при болки в гърлото, лечение на херпеси, синузит, цистит и други. Богата е на витамин С, полизахариди и инулин, на които се дължат мощните й антибактериални свойства.

Съвет на градинаря: Ехинацеята предпочита слънце или лека сянка. Лесно понася засушаването. Чувства се най – добре на каменисти или глинести почви. Подходящ начин за поливане на растението е капковото напояване.

Магданоз – мадганозът може да се употребява както пресен така и като подправка на ястия. Подходящ е за добавяне в смутита, фрешове, салати, супи.

Полезни свойства: магданозът съдържа витамин С, А, фолиева киселина, омега – 3, желязо, калий. Магданозът подобрява работата на имунната система и помага в борбата с вирусните заболявания, алергиите, автоимунните състояние, стреса.

Съвет на градинаря: магданозът е студоустойчиво растение, благодарение на което, може да се отглежда целогодишно. Нуждае се от плодородна рохкава почва и редовно поливане, но не понася преовлажняване. Растението може да се отглежда и в саксия или сандъче на балкона.






Растенията, които отглеждаме в градината имат много функции – като започнем от декоративната,